Rozdroże 2022

26. edycja festiwalu Rozdroże prezentowała twórczość artystów działających na pograniczu sztuk performatywnych (tańca współczesnego i teatru) oraz sztuk wizualnych (instalacji, projekcji filmowych, projekcji cyfrowych).

30.09 w Teatrze/galerii STUDIO pokazany został taneczno–wizualny spektakl pt. Dökk grupy Studio fuse* z Modeny – prekursorów interdyscyplinarnych widowisk wykorzystujących nowe media. Przedstawienie zyskało gorące przyjęcie przez widzów. Po spektaklu, we foyer teatru artyści spotkali się z widzami.

4.10 w Sali widowiskowej Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprezentowano taneczno-multimedialny spektakl pt. Drganie jednej struny autorstwa i wykonaniu Katarzyny Chmielewskiej, Magdaleny Reiter i Jakuba Truszkowskiego. Była to warszawska premiera koprodukcji Teatru Dada von Bzdülow z Gdańska (grupy wyróżniającej się od wielu lat na polskiej scenie tańca współczesnego) i Zavodu Mirabelka, po której publiczność miała możliwość bezpośredniego kontaktu z wykonawcami podczas otwartego spotkania.

7.10 w Sali widowiskowej CSWZU pokazano prapremierę tanecznego monodramu pt. Comfort Zone autorstwa i w wykonaniu tancerki i aktorki Heleny Ganjalyan. Ganjalyan to młoda warszawska reżyserka, choreografka i aktorka, której spektakl powstał podczas siedmiotygodniowej rezydencji artystycznej w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Przedstawienie było powtórzone w tej samej przestrzeni następnego dnia. Powstało ono w wyniku kilkumiesięcznej rezydencji artystki w CSWZU. Po pierwszym spektaklu artystka również spotkała się z widzami.

Ostatniego dnia festiwalu – 8.10 w sali kinowej CSWZU kurator festiwalu Janusz Marek wygłosił prelekcje o 25 edycjach festiwalu. Prelekcja była ilustrowana pokazami filmów i zdjęć.

Rozdroże 2022
Dökk [Ciemność]

Spektakl taneczno-wizualny: 2022-09-30 19:00; Miejsce: STUDIO teatrgaleria; Adres: Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa;

Dökk to nowatorski spektakl łączący taniec, akrobacje i projekcje cyfrowych obrazów. Dzięki interakcji ruchów tancerki z projekcjami i otaczającym widzów dźwiękiem uczestniczą oni w unikalnym doświadczeniu zmysłowym. Widowisko tworzy seria niezwykłych obrazów: wizualizacji podświadomości człowieka, kosmosu i przepływu energii.

fuse* założone w 2007 roku i prowadzone przez artystów Lucę Camelliniego i Mattię Carrettiego interdyscyplinarne studio, zajmujące się designem i sztuką tworzoną z użyciem nowych technologii. W 2009 roku do grupy dołączył projektant dźwięku Riccardo Bazzoni. Zespół tworzy multimedialne spektakle i instalacje wizualne. W 2010 i 2011 roku artyści ze studia fuse* otrzymali międzynarodową nagrodę Celeste w dziedzinie Live and Media Performance.

Rozdroże 2022
Drganie jednej struny

Spektakl taneczno-multimedialny: 2022-10-04 19:00; Miejsce: Zamek Ujazdowski, Centrum Sztuki Współczesnej, Sala im. W. Krukowskiego w budynku Laboratorium; Adres: Jazdów 2, 00-467 Warszawa

Spektakl taneczno-multimedialny Drganie jednej struny z 2021 roku powstał na motywach powieści Solaris Stanisława Lema. Jego twórcy za punkt wyjścia przyjęli temat podjęcia kontaktu z Innym. W odizolowanej przestrzeni kilka osób usiłuje zrozumieć to, co nam obce i niezrozumiałe, próbuje postrzegać świat z odmiennej perspektywy. Działają w przestrzeni, w której rzeczywistość fizyczna i wirtualna przenikają się.

„Przez cały czas trwania spektaklu nieustannie pojawia się pytanie o przestrzeń i czas, w którym trzy ciała tancerzy faktycznie wibrują. Wielki ekran, na którym widzimy obrazy wideo z powieleniami, dzieli przestrzeń spektaklu (...). Ekran na scenie jest w istocie kolejnym wymiarem czarnej dziury, miejscem przybyć i odejść (...).

Drgania poszczególnych ciał przemierzających epokę atomową sugerują (…), że każda interakcja w przyszłości skazana jest na rozpad, każde ciało fizyczne – na własne (hologramowe) podwojenie, a każde dotknięcie – na uścisk obcego.” (fragment recenzji Andreji Kopača, Delo, 21/12/2021) Po pokazie spektaklu odbędzie się spotkanie artystów z widzami.

Spektakl jest polsko-słoweńską koprodukcją Teatru Dada von Bzdülöw z Gdańska i Zavod Mirabelka z Lublany. Produkcję spektaklu dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Gdańska, Miasta Lublana, Ministerstwa Kultury Republiki Słowenii, Instytutu Adama Mickiewicza (w ramach programu Kultura polska na świecie) i Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Lublanie. Prapremiera spektaklu miała miejsce w grudniu 2021 roku w Lublanie.

Teatr Dada von Bzdülöw jest jednym z najbardziej cenionych polskich zespołów niezależnych. Istnieje 30 lat, skupia tancerzy i aktorów działających na pograniczu teatru, tańca współczesnego i performance art. Jego założycielami są tancerze i choreografowie Leszek Bzdyl i Katarzyna Chmielewska. Przedstawienia grupy były prezentowane m.in. na Polskiej Platformie Tańca w 2010, 2012 i 2014 roku oraz na festiwalu Rozdroże 2016.

Zavod Mirabelka działa od 2013 roku w obszarze sztuk performatywnych i edukacji w Słowenii. Współpracuje zarówno ze słoweńskimi, jak i zagranicznymi partnerami przy realizacji spektakli, a także organizacji festiwalu Vibra i warsztatów tańca w Lublanie.

Rozdroże 2022
Comfort Zone

Prapremiera tanecznego monodramu Heleny Ganjalyan: 2022-10-07 19:00, 2022-10-08 19:00; Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski, Sala im. W. Krukowskiego w budynku Laboratorium; Adres: Jazdów 2, 00-467 Warszawa

Punktem wyjścia do pracy nad Comfort Zone była tajemnicza postać Kaspara Hausera, niewiadomego pochodzenia chłopca poddanego edukacji i adaptacji do życia w społeczeństwie w Norymberdze w 1828 roku. Jest to figura Obcego, postaci nieumiejącej się odnaleźć ani w świecie zastanej kultury ani w stanie dzikości. Comfort Zone to efekt kilkutygodniowej rezydencji artystki w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Po pierwszym pokazie (07/10/2022 o 19:00) odbędzie się spotkanie z artystką.

Helena Ganjalyan wyróżniająca się reżyserka, choreografka i aktorka z Warszawy. Jest absolwentką Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Tworzy spektakle teatralne i filmy. Jej solowa choreografia LADY Ł – UNICUT otrzymała drugą nagrodę w międzynarodowym konkursie Solo Dance Contest 2012 w Gdańsku. Monodram MELT otrzymał wyróżnienie na 20. Festiwalu Szekspirowskim w 2016 roku. Artystka współpracowała ze znanymi twórcami, m.in. z reżyserem Romeo Castelluccim i choreografem Guilherme Botelho.